PAQletter

Reporty nedělá umělá inteligence, to Alena Šindelářová

Naše vrchní datařka a hackerka z béčkového filmu.

Reporty nedělá umělá inteligence, to Alena Šindelářová

Ahoj, 

jsme PAQ Research a zaměřujeme se na výzkumy oblastí, kde nerovnosti a problémy začínají, opatření proto mají velký pákový efekt. Tohle je katalog naší práce v uplynulém měsíci.

Ze studií a článků PAQ™

Máme nové reporty o vzdělávání ve všech 206 českých mikroregionech. Víme všechno podstatné i o vaší rodné hroudě. Jak se mikroregionu daří v předcházení neúspěchu, jestli ho trápí bytová nouze, na jaké výsledky by mohl aspirovat. 80 stran původních analýz. Pracuje s nimi hlavně místní aktérstvo, pro které pořádáme i datové semináře, kde vymýšlíme konkrétní opatření. Užitečný vhled ale nabízí všem zvědavým lidem. Máme pro ně ostatně i pěkná shrnutí. 

🟨

Vláda zvedla danění nemovitostí o 80 %. Relativně více to dopadlo na chudší obyvatelstvo. Daň z nemovitosti totiž máme nastavenou velmi regresivně, ukazuje ve své analýze Jakub Komárek. Potřebujeme proto komplexní reformu. Zároveň vězme, že to není daň z nemovitosti, co drtí české domácnosti. Průměrně budou domácnosti odvádět ročně okolo 2 200 Kč. Minimální mzda znamená roční odvody až 105 tisíc Kč. Neprozíravé. Daňovému mixu se proto budeme i nadále intenzivně věnovat.


Kde jsme promluvili

Přijímačky na střední školy dopadly procesně lépe, jádro problému ale zůstává stejné: chybí kapacita všeobecně vzdělávacích oborů. Mladí lidé proto končí tam, kde nechtějí, nedává to smysl ani vzhledem k podílu studujících na VŠ, už tradičně vylučujeme žactvo z chudších poměrů. Pro Český rozhlas rozebral Daniel Prokop, pro Heroine Jan Zeman.

Zatím to není 30 pod 30, ale tímhle tempem ho to nemůže minout. Ekonom Jakub Komárek dal Forbesu velký rozhovor o slabinách českého daňového mixu. A Seznam Zprávy navázaly na jeho analýzu danění nemovitostí, konkrétně se podívaly na to, jak liknavě k němu přistupují obce.

Základka, zn. segregovaná – nový rozhlasový dokument, u kterého jsme maličko pomáhali. Autorka Veronika Hlaváčová odvedla super práci.

Nejhorší v Evropě. Nájmy v Praze jsou mezi evropskými metropolemi nejméně dostupné – jááj! 

Český rozhlas pokračuje v seriálu Rozděleni Evropou, na kterém se podílela i naše analytička Nina Fabšíková. Naposledy výzkum ukázal, že v otázce unijní důvěry a občanství nestačí spoléhat na hranici mezi Západem a Východem. (Třeba vám to pomůže u voleb!)


Oslavili jsme

Kafku, samozřejmě. A taky kulaté narozeniny neméně známého dataměřiče – Daniela P. Udělali jsme mu i pěkné přáníčko. Neměl z něj úplně velkou radost. Ale je to dobrý šéf. Má pochopení. Ještě jednou všechno nejlepší! 


Mimochodem nás můžete podpořit

Oceníme každou korunu. Přes Darujme to máte raz dva.

Prokopnice měsíce

Alena Šindelářová, naše vrchní datařka, spočítá všechno. Zbožňuje hrabat se v datech, dělat v nich pořádek a vymýšlet, jaké statistické analýzy použít, aby z těch dat vylezly zajímavé věci. A občas nás znepokojí, když ve své pragmatičnosti řekne, že by stejně mohla počítat prodeje tenisek. My jí to ale nevěříme. Vždyť jak se umí rozzářit, když někdo používá reporty o vzdělávání, na kterých vyšívá dlouhé měsíce – a má na nich největší podíl práce.

„Miluju, když vidím, že ty reporty lidi v územích používají a jsou pro ně užitečné. Ospravedlňuje to všechny ty okamžiky, kdy mi z reportů sama mizela čísla, tabulky a grafy a já frustrovaně mlátila hlavou do stolu,“ říká. 

80 stran pro každou z 206 obcí s rozšířenou působností (ORP) pochopitelně nepíšeme ručně. „Máme předlohu ve Wordu, která obsahuje všechny texty a k tomu záložky všude tam, kam je potřeba doplnit tabulky, grafy nebo i texty specifické přímo pro dané ORP. A máme eRkový skript, který stáhne data z naší databáze, spočítá čísla do tabulek, vykreslí grafy a pak pomocí knihovny WordR (od Tomáše Hovorky) 206krát vloží správná čísla na správná místa,“ vysvětluje Alena.

„Vždycky jsem chtěla být hackerka z béčkovýho hollywoodskýho filmu.“

Lidé se nás občas ptají, jestli reporty vyrobila umělá inteligence. „Už se těším, až to AI bude umět! Zatím mi jen malinko pomáhala, když jsem potřebovala při psaní skriptu poradit s něčím, co bych dřív sama hledala na Stack Overflow,“ odpovídá Alena.

A na závěr by ráda doporučila dětská hřiště, muzea, zmrzlinárny a vůbec místa, kde se na vás nebudou šklebit, když vaše děti potřetí vylijí džus. „Hřiště mají parádní na Výtoni, muzeum Zemědělské, zmrzlinárna v Braníku u Přístaviště a na kafe a zákusek chodíme rádi do Skákalpes na Francouzské.“


Nehýbe se

Danění vína skončilo u ledu. Po měsících nadějných prohlášení a debat pracovních skupin vláda rozhodla, že nic nebude. Je to škoda. Vláda by měla být ve své politice návykových látek odváženější. Alkoholu pijeme v Česku nejvíc ze zemí EU. Nadměrné pití přináší náklady ve výši desítkách miliard. Alkohol proto – podobně jako cigarety – státy regulují. A výzkumná evidence říká, že mezi nejúčinnější nástroje patří cenová politika. Využíváme ji u piva a tvrdého alkoholu. Víno však přehlížíme. Jeho spotřeba přitom výrazně vzrostla.

Komentuje kolega Komárek:

Pokud vláda chce podporovat české a moravské vinaře, existují efektivnější cesty než zvýhodňování alkoholu ve víně oproti jiným alkoholickým nápojům, například snížení byrokratické zátěže, dotace pro modernizaci provozu, podpora exportu atd. Jak řekl ministr financí „až sedmdesát procent nynější daňové výhody neinkasují české či moravské společnosti, ale zahraniční”. Je vskutku tristní, že zatímco ministr financí, ministr zdravotnictví i národní protidrogový koordinátor zrušení výjimky pro víno podporují, avšak nedokáží vzdorovat sehrané lobbistické skupině hájící svou výsadu.

Tak snad příště. Náš návrh zůstává dostupný všem.


Co ještě umí DataPAQ

Ukázat porodnost. A je to fičák. Mezi lety 2020 až 2023 klesla o 17 %. V DataPAQ máme data od ČSÚ od roku 2002. Můžete porovnávat v čase, vizualizovat, jít na úroveň okresů či ORP – a kdo ví, třeba svými datovými skills někoho zaujmete natolik, že s nešťastným trendem něco uděláte.

Mezitím platí, že porodnosti nepomůžou zbožná přání politiků, ale dostupné instituce (a muži). Skvěle o tom v Chybě systému mluvila Klára Kalíšková, výzkumnice think tanku IDEA. 

Hlavní slovo nebo veto pro další dítě mají většinou ženy. Ty musíme přesvědčit, pokud chceme zvýšit porodnost. Určitě je nepřesvědčíme zvýšením daňové slevy, kterou čerpá manžel, ale snížením břemena péče, které na ně padá, a to i zapojením otců do péče.

🔥🔥🔥


Neboť jsme jako kmeny stromů ve sněhu. Napohled tu hladce spočívají a řekl bys, že stačí malý náraz, abys je odsunul. Nikoli, nejde to, jsou totiž s půdou pevně spojeny. Ale hleďme, dokonce i to je pouze zdánlivé.

Váš PAQ 

PAQ Research do vaší schránky

Všechny studie a články vám ještě čerstvé doručíme e‑mailem. A máme i měsíční newsletter o všem podstatném. Přihlaste si.

Posuňme společně Česko

Výzkumně přispíváme k zlepšování veřejných služeb a kvality života v Česku. Spoléháme na dárce, jako jste vy. Přidejte se k nám.