Prokop rozmotává polykrizi
Tereza Novotná mezitím běží pro peníze.

Ahoj,
my jsme PAQ Research a ukazujeme provázanost veřejných systémů.
Vezměme si exekuce. Kde jich mají hodně, mají i velkou vzdělávací neúspěšnost. Komu se nedostane dobrého vzdělání a nedokončí střední či přímo základní školu, nejspíš si najde horší práci a odvede méně peněz do rozpočtu. Když stát nemá dost peněz, spíš nezajistí dobré služby, lidi spíš skončí v exekucích…
To máš jedno s druhým, řekla by moje babička. Do toho navíc přichází vnější krize: koronavirus ochromí společnost, invaze Ruska na Ukrajinu fatálně zdraží energie. To jen posiluje už existující problémy. A my působíme zhruba takhle.
Vědomí propletenosti problémů nás může vést k vyděšené strnulosti. Taky ale můžeme vzít polykrizi vážně a hledat cesty, které nás dostanou z několika šlamastyk naráz, píše ve svém velkém komentáři pro Seznam Zprávy náš ředitel Prokop.
Ukazuje v něm, kde můžeme vzít na vyšší výdaje na obranu, zároveň vyřešit chronické resty. Trochu se rozepsal. Deset minut čtení ale dá každému dobrý přehled, co potřebujeme dělat. A kdo dočte až na konec, dostane se mu za odměnu metafory potácejícího se opilce.
Ze studií PAQ™
České zdanění nemovitostí není ekonomicky efektivní. Daníme víc investice než pozemky, daníme víc chudší regiony než bohaté. Rok jsme vyšívali na komplexním návrhu, jak danění nemovitostí reformovat. Myslíme v něm na zranitelné i bytovou krizi. Čtěte.

🍬
V Česku trvá segregace romských dětí. Největší díl odpovědnosti nesou zřizovatelé škol, ukazujeme v blogu při Mezinárodním dni Romů. Města a obce zároveň potřebují větší podporu státu. Podílíme se na pilotním programu, víc o situaci tady.
🍬
V téměř třetině z 6 258 obcí si voliči v komunálních volbách nemohou vybrat – u voleb dostanou jen jednu kandidátku. Rozebrali jsme rozsah demokratického deficitu. A přidali navrch ponor do komunálních výsledků stran. Věděli jste, že je ANO městskou partají?

🍬
Pro Český rozhlas jsme připravili výzkum Daně pod lupou. A ukázalo se, že většina Čechů má minimální povědomí o daních a veřejném rozpočtu. Znalost přitom hraje důležitou roli v podpoře reforem. Kdo neví, spíš změny nechce, i když by na nich vydělal. Co vy? Máme klikací kvíz!
Kde jsme promluvili
Daně pod lupou vydaly Českému rozhlasu na několik článků. Rozebírají preferované reformy, větší zátěž chudých než bohatých, rozdíly mezi OSVČ a zaměstnanci i podivuhodné rozměry danění nemovitostí.
Drtíme chudé a pomáháme bohatým. Sociolog reaguje na neochotu politiků k daňovým změnám. Hádejte sociologa.

Kolega Jakub Komárek, hlavní autor nemovitostní studie, podnikl mediální tour. Hovořil v podcastu Seznam Zpráv, napsal komentář pro Deník Referendum, vyzpovídali jej na Nově.
V EDU se děje hrozně moc věcí. Přijímačky na střední školy. Kapacity středních škol. Desegregace. Omezení odkladů. Hrozba konce financování pro psychology. (Rozebíráme níže.)
„Volíte CETA, nebo PAQ? Volební programy se rodí mimo strany.“ Martin Čaban v SZ spílá stranám za vyprázdněnost, kterou dává do kontrastu s prací některých výzkumných či neziskových organizací.
Ale nemyslete si, dostává se nám i kritiky. Jednu obzvláště pečlivou nám věnoval Institut Václava Klause.
Prokopnictvo měsíce
Kdo vás platí, křičívají na nás lidé na X, jako bychom byli fotbaloví rozhodčí.
Děláme nezávislý výzkum, odpovídáme. Necelou třetinu peněz máme z veřejných zdrojů, hlavně různých výzkumných grantů. Zbytek si obstaráváme fundraisingem od soukromých nadací a dárců, kteří jednoduše věří naší práci.
Soukromé peníze nám ale nespadnou z nebe. Někdo to musí domluvit. Ukázat dárcům, že jsme fakt profi. To dělá Tereza Novotná, naše šéfka fundraisingu. A dělá to skvěle – vždyť se v červnu zase budeme stěhovat, protože už pro samý hiring nemáme kam dávat pracovní stoly. (Vršovice RIP, navždy v našich srdcích🦘)
Nejde jen o peníze. Tereza nám zprostředkovává i důležitou reflexi. „Naši dárci jsou často zkušení filantropové a inspirativní osobnosti, kteří přinášejí podnětnou zpětnou vazbu i cenný vhled do směřování celé organizace,“ říká. Nemusíme proto třeba v managementu znovu vymýšlet kolo.
Tereza pochází ze Zlína, ale stejně jako asi třetina PAQstva vyrostla v Pardubickém kraji. (Vysočinsko-orlický pás štěstí zůstává neporažen.) Studovala analytickou chemii a projektové řízení, přes které se dostala do neziskového sektoru. Docela náhodou, říká. Ve skutečnosti ji to ale – slovy kolegy Garguláka – táhlo „k dobru“ už od mládí, když v domovské Chrudimi organizovala kdeco, třeba demonstraci na podporu České televize.
V dětství a dospívání se věnovala tanci – dotáhla to až na mistrovství světa. „Dnes už hlavně běhám, cvičím jógu a ráda vyrážím na dlouhé treky. Došla jsem do Santiaga a s batohem na zádech přešla kus Alp,“ říká namátkou ke svému každodennímu sportování.
Rozhodně se jí ozvěte, pokud si nevíte rady s přípravou na pořádný výkon, třeba maraton. Tereza ho má za sebou už třikrát a ráda se podělí o tipy.
Nebojte se jí samozřejmě napsat ani v případě, že by vás v kapse pálily extra koruny. Smysluplně se o ně postaráme🙂↕️
Mimochodem nás můžete podpořit rovnou
Přes Darujme to máte raz dva.
Prošlo Sněmovnou – z poloviny
Odklady.
Dosud jsme patřili v Evropě mezi země s nejvíc odklady – později nastupuje do první třídy každé čtvrté až páté dítě. Nově by odklad měl být jen výjimečně, schválili nedávno poslanci.
My jsme k odkladům vydali loni studii. Omezení nám dává smysl. Říkáme ale velké pozor, na které poslanci zatím – zdá se – nedbají. Aby zpřísnění odkladů nepoškodilo děti, musí se jim dostat adekvátní podpory. Schválená novela ji však dostatečně neřeší.
Situaci ale mohou zákonodárci zachránit, píše kolega Gargulák ve svém zásadním komentáři pro Seznam Zprávy. Ve Sněmovně totiž leží novela školského zákona, která by klíčovou podporu zajistila.
Těžko docenit důležitost novely. Bez ní naopak hrozí, že stovky psycholožek, speciálních a sociálních pedagogů ztratí financování. Končí totiž evropské financování. Doplatí na to nejzranitelnější.
Poslanci dnes zahájili třetí čtení, rozhodnout by měli do konce května. Věřme, že správně. Jak píše Karel:
Vůli k dotažení velkých změn zákonodárci očividně mají, jak ukázali během rychlého schválení odkladové reformy. Teď by měli doplnit i druhou část. Rozhodne to o odkazu, který po sobě v českém školství zanechají.
Co ještě umí DataPAQ
Nadané a mimořádně nadané děti.
Zaslouží stejně jako znevýhodněné žactvo speciální podporu. Pro dobrou identifikaci nadání ale musí český systém překonat spoustu výzev: shodnout se na jednotné terminologii nadání, mít pro identifikaci nadaných dostatek nástrojů a personálu, vyjasnit si jakou podporu nadaní žáci potřebují, pomoct učitelstvu s postupy při práci.
Duben je nejkrutější měsíc, říkali. Snad to květen potvrdí. Lásky čas. Hokej. Pohůdka. Až na tu polykrizi. Ale společně ji jistě zmákneme.
Mává PAQstvo