EDUletter

Omezení odkladů schváleno. Čekají nás velké změny

A taky o Novém Boru, kde spolupracují školy a sociální služby.

Omezení odkladů schváleno. Čekají nás velké změny

Výrazné omezení odkladů školní docházky může být oprávněným strašákem pro mnoho učitelek a učitelů. My v PAQ jsme pro omezení odkladů, zároveň ale s dostatkem podpory pro učitelský terén. 

Nejednou se už stalo, že se zavedlo nové opatření bez dostatečné podpory. V tomto případě to zatím vypadá lépe, protože se plánuje do tříd dostat hodně asistentů, kteří děti provedou první třídou. Navíc se chystá intenzivnější spolupráce poraden a mateřských škol, tudíž by mohly děti chodit do základní školy buď připravené na školu nebo s přesnou diagnózou a podpůrnými opatřeními. 

V prázdninovém newsletteru vás ještě čeká příklad práce jedné hyperaktivní neziskové organizace Rodina v centru, která se snaží být oporou dětem, rodinám a školám v Novém Boru. Závěrem představuji Platformu pro včasnou péči, jež se může základním a mateřským školám hodit, aby děti v jejich okolí nastupovaly včas do MŠ a nepotřebovaly žádný odklad. 


Omezují se odklady, ale pomáhá se mateřským i základním školám

Níže popisuji, co mění poslanecký návrh, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., školský zákon, a zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících (více informací nabízí metodický materiál Středního článku podpory MŠMT zde):

  1. Změna důvodu pro odklad povinné školní docházky
    • Požadované přílohy k žádosti o odklad: K žádosti o odklad povinné školní docházky musí zákonný zástupce dítěte nově doložit:
      1. Doporučující posouzení lékaře (s výjimkou praktického lékaře pro děti a dorost nebo pediatra – ti ho vystavit nemohou) nebo klinického psychologa. Toto posouzení musí potvrdit, že zdravotní stav dítěte dlouhodobě neumožňuje jeho účast ve vyučování.
      2. Dále musí být žádost i nadále doplněna doporučujícím posouzením školského poradenského zařízení.
    • Náležitosti posouzení ŠPZ: Náležitosti doporučujícího posouzení školského poradenského zařízení budou stanoveny ministerstvem vyhláškou.
  2. Změna období pro zápis k předškolnímu vzdělávání na období od 15. března do 15. dubna a změna termínu zápisu k povinné školní docházce na období od 15. ledna do 15. února
  3. Povinnost předávání výsledků pedagogického diagnostikování do nástupní základní školy
    • Žádost o výsledky diagnostikování: Ředitel základní školy, která přijala dítě k povinné školní docházce, si vyžádá od mateřské školy, kde dítě plnilo povinnou předškolní docházku (s výjimkou pobytu v zahraničí), výsledky pedagogického diagnostikování.
    • Lhůta pro předání: Mateřská škola předá požadované údaje řediteli základní školy do 30 dnů od doručení žádosti.
    • Individuální vzdělávání: V případě, že se dítě vzdělávalo individuálně, předá ředitel mateřské školy základní škole zápis z ověření.
    • Formuláře pro předávání informací: Konkrétní specifikace informací, které mateřská škola předává základní škole, budou součástí vyhlášky o předškolním vzdělávání.
  4. Ruší se možnost tzv. dodatečného odkladu: Již nebude možno využít tzv. dodatečného odkladu v průběhu prvního pololetí školního roku 1. ročníku.
  5. Povinnost školského poradenského zařízení vydat doporučení podpůrného opatření individuální vzdělávací plán
    • Doporučení individuálního vzdělávacího plánu: Školské poradenské zařízení musí spolu s doporučujícím posouzením dítěte vydat i doporučení podpůrného opatření, které spočívá ve vzdělávání dítěte v mateřské škole nebo v přípravné třídě základní školy podle individuálního vzdělávacího plánu.
    • Výjimka: Tato povinnost neplatí, pokud školské poradenské zařízení doporučilo zařazení dítěte do přípravného stupně základní školy speciální.
  6. Změny se budou zavádět postupně. V roce 2026/2027 se změny týkají děti narozených do 31.3. v roce 2027/2028 se vztahují na děti narozené do 30.6. – viz. tabulka na edu.cz.
  7. Asistenti pedagoga v 1. ročnících základní školy 
    • Nárok na asistenta: Návrh počítá s nárokem na 20 hodin přímé pedagogické činnosti (+ 2 hodiny nepřímé pedagogické činnosti) asistenta pedagoga v každé běžné třídě základní školy s 15 a více žáky prvního ročníku.
    • Malotřídní školy: nárok vzniká při 15 žácích prvního ročníku ve složené třídě.
  8. Zrušení přípravných tříd od září 2029.
  9. Slovní hodnocení: od 1. září 2027 pro 1. ročníky a od 1. září 2028 pro 2. ročníky. Klasifikaci známkou nahradí slovní hodnocení.
💡
Věděli jste, že think tank IDEA vydal studii o přísnosti známkování? Žáci se stejnými výsledky z testu měli jiné známky na vysvědčení: „Přísné školy oproti školám neutrálním hodnotí žáky se stejnými schopnostmi v průměru o polovinu klasifikačního stupně hůře. Naopak mírné školy hodnotí žáky zhruba o polovinu klasifikačního stupně lépe.” (IDEA, 2022, s. 12)
  1. Omezení možnosti opakování 1. ročníku základní školy (od září 2026)
    • Automatický postup: Žák 1. ročníku postupuje do vyššího ročníku bez ohledu na prospěch.
    • Výjimka pro opakování 1. ročníku: Existuje výjimka, pokud zákonný zástupce podá žádost o opakování 1. ročníku.
    • Tato žádost musí být doložena doporučujícím posouzením od lékaře (s výjimkou praktického lékaře pro děti a dorost nebo pediatra – ti ho vystavit nemohou) nebo klinického psychologa a školského poradenského zařízení.

Nepřímo uvedenou změnou by měla být větší spolupráce poraden a mateřských škol. Vzhledem k uvolněním kapacit pracovníků, kteří se méně zabývají posuzováním školní připravenosti v poradně, vzniká možnost provádět plošná vyšetření školní připravenosti v mateřských školách.


Zápisky z cest: Rodina v centru v Novém Boru

V rámci nabídky zlevněných datových a plánovacích seminářů pro snižování vzdělávacího neúspěchu mě oslovila Petra Vlčková z Rodiny v centru z Nového Boru. Hned jsem věděl, že jsem na správné adrese, protože paní Vlčková i celá organizace se řadí do kategorie „hyperaktivní”. Poskytují služby: SAS Štafeta, Rodinná poradna, NZDM Vafle, Dětská skupina a Mateřské centrum nebo S rodinou ke vzdělání. Řekněte školám v nějaké znevýhodněné lokalitě, že by mohly mít všechny zmiňované služby a utrhnou vám ruce. 

Na dvou setkáních v dubnu a červnu se probrala spousta důležitých témat. Například se řešila problematika motivace rodičů ke školní docházce. Samozřejmě zazněly názory, že je efektivní sebrat dávky na děti, ale díky přítomnosti sociálních pracovníků se situace vyjasnila, protože specifikovali, že příspěvek činí aktuálně cca 1500 Kč a že by jeho odebrání nemělo žádoucí efekt. 

Na plánovacím semináři v červnu jsme se sešli ve složení OSPOD, Rodina v centru, úřad práce a školy z Nového Boru. Postupně jsme se dobrali k potřebě pravidelných schůzek a komunikace všech aktérů v území. Vznikla by tak jedna platforma, kde se může například zvedat potřeba sociálního pedagoga v každé škole nebo kde si ředitelé škol a OSPOD sjednotí metodiku pro záškoláctví. Koordinace budoucích setkání setkání se ujala  rodina v Centru a věřím, že bude mít výsledky, protože na území působí také Agentura pro sociální začleňování. 

Fotka ze závěru plánovacího semináře v Novém Boru. Ředitelka (vlevo) a sociální pracovnice (vpravo) si vyměňují kontakty, aby se v září potkali a domluvili se, jak mohou sociální služby ve škole pomoci. 

Co je dobré zobrazit si v DataPAQ

V interaktivní mapě na DataPAQ.cz (po kliknutí na obrázek) si můžete vyhledat kolik žáků se dostavilo do škol s žádostí o odklad v posledních letech.  

Dále se zde můžete podívat na možné důvody odkladů. Je to pouze hypotetické, protože neexistují podrobná data, ale lze usuzovat, že v případě území s nízkou chudobou i vzdělávacím neúspěchem, ale vysokými odklady se může jednat spíše o snahu rodičů „prodlužovat dětství” nebo zajistit dětem lepší pozici. Naopak v územích s vysokým neúspěchem a chudobou je vyšší pravděpodobnost udělení odkladu na základě pozdního (nebo žádného) nástupu do MŠ.


Koho taky sledovat: Platforma pro včasnou péči

Platforma pro včasnou péči sdružuje organizace, kterým jde o kvalitní a dostupné předškolní vzdělávání. Posláním Platformy je prosazovat a hájit služby a programy poskytované ohroženým dětem a podpořit vybudování funkčního systému včasné péče u nás.

Pro PAQ Research hraje velkou roli právě dostupnost a nízkoprahovost předškolní péče. Může se to zdát jako okrajové téma, ale právě v případě zrušení odkladů je důležité, aby se děti (obzvláště ty znevýhodněné) dostaly do mateřské školy včas. 

Díky Platformě včasné péče máme zaznamenány v Mapě vzdělávání hned dva  příběhy dobrých praxí: 

  • MŠ Obrnice – MŠ v Obrnicích vzdělává vysoký podíl žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí, často Romů. Školka dbá na vysokou otevřenost k rodičům, kteří mohou ve škole trávit velké množství času. MŠ nemá díky spolupráci se zřizovatelem finanční bariéry v podobě školkovného a je zapojena do projektu bezplatného stravování.
  • Centrum pro předškoláky Amálka, Chrudim – Centrum pro předškoláky Amálka má za cíl předat dětem a jejich rodičům návyky a informace pro vstup do mateřských škol.

Doporučuji prozkoumat nejen webové stránky, ale také možnosti, jak se stát za vaší školu nebo organizaci členy, a třeba se propojit s dalšími členy z mapy ve vašem okolí, abyste na práci nikdy nebyli sami. 


Z červencového newsletteru je to vše. Doufám, že jsem vás vyrušil na letní dovolené a přeji hodně odpočinku a energie do dalšího školního roku.

Aktuality o změnách v legislativě nebo nových studiích můžete sledovat na našem webu a facebooku.

Honza Zeman

PAQ Research do vaší schránky

Všechny studie a články vám ještě čerstvé doručíme e‑mailem. A máme i měsíční newsletter o všem podstatném. Přihlaste si.

Posuňme společně Česko

Výzkumně přispíváme k zlepšování veřejných služeb a kvality života v Česku. Spoléháme na dárce, jako jste vy. Přidejte se k nám.